Už zajtra sa končí sezónna uzávera

Už zajtra sa v Tatranskom národnom parku končí sezónna uzávera. Po sedem a polmesačnej prestávke tak budú môcť návštevníci využívať všetky značkované turistické trasy vrátane prechodov cez vysokohorské sedlá a chodníkov, ktoré vedú na turisticky sprístupnené štíty.

Prvou lastovičkou, ktorá každoročne ohlasuje štart letnej turistickej sezóny, bol koniec sezónnej uzávery červeno značeného turistického chodníka v úseku od ústia Juráňovej doliny do sedla Umrlá v Západných Tatrách. Tá v tomto úseku platí od 1. novembra do 30. apríla. Od 15. júna sa k nemu pridajú aj ostatné turistické trasy vo vysokohorskom prostredí Tatranského národného parku, na ktoré sa vzťahuje platná vyhláška upravujúca sezónne uzávery v najstaršom národnom parku na Slovensku. Od polovice júna tak budú mať turisti v Tatranskom národnom parku k dispozícii viac ako šesťsto kilometrov značených turistických trás.

„Ešte pred začiatkom letnej turistickej sezóny sa snažíme prioritne riešiť najmä havarijné stavy. Keďže mnohé úseky turistických chodníkov vo vyšších polohách sú zatiaľ stále pod snehom, prípadné nedostatky sa spravidla ukážu až po jeho roztopení. Snažíme sa však robiť všetko pre to, aby návštevníci nepocítili nejaké výraznejšie obmedzenia. Žiaľ, nie všade je stav turistickej infraštruktúry ideálny. Pokúšame sa nájsť spoločnú reč s vlastníkmi pozemkov, cez ktoré turistické trasy vedú, pretože zákon o správe majetku štátu nám nedovoľuje investovať na neštátnom území,“ konštatuje Peter Spitzkopf zo Správy Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici, ktorá je správcom turistickej a informačnej siete na území Tatranského národného parku. Okrem toho zabezpečuje aj značenie turistických chodníkov v oblasti Spišskej Magury.

Pracovníci Strediska terénnych služieb i jednotlivých ochranných obvodov si po zime všetky turistické trasy postupne prechádzajú a nedostatky odstraňujú. Prioritu majú havarijné stavy. Samozrejmosťou je výmena poškodených mostíkov, prístreškov, altánkov, odpočívadiel i smerovníkov, ktoré sa zlomili pod váhou snehu, alebo ich poškodili lavíny. Okrem toho pracovníci Strediska terénnych služieb zvyknú každoročne kompletne obnoviť aj jednu zo štyroch turistických značiek, tentokrát to bude červená.

Ešte pred letom stihol nový správca Tatranského národného parku potešiť vodákov, pre ktorých sprístupnil horný úsek rieky Belá. Meandre najdivokejšej rieky na Slovensku sú však určené výlučne členom turistických alebo športových organizácií so zameraním na vodnú turistiku či vodný slalom na jednomiestnom kajaku alebo kanoe. Presné pravidlá pre vodákov určuje Zoznam vyhradených miest v Tatranskom národnom parku č. 2/2022 z 19. mája 2022, ktorý vymedzuje aj čas, kedy majú dovolené byť na vode.