Expozícia Tatranskej prírody (ETP) je známa širokej verejnosti ako botanická záhrada v Tatranskej Lomnici. Návštevníkom ponúka možnosť spoznať vzácne a ohrozené druhy tatranskej kveteny
i dreviny rastúce v Tatrách. Na ploche 3,2 hektára sa poprechádzate medzi alpínami, teda skalkami s rastlinstvom vápencových a silikátových podkladov.

Všetky rastliny, okrem pôvodných druhov prirodzene rastúcich v ETP, sa pestujú zo semien alebo vegetatívnym rozmnožovaním. Milovníkom skalničiek ponúkame možnosť zakúpiť si sadeničky tatranských kvetov alebo drevín. V ponuke nechýba horec Cluisov, plesnivec alpínsky, mak tatranský, orlíček obyčajný, astra alpínska či gypsomilka plazivá. Cenník predávaných rastlín nájdete TU (klik na zvýraznený text).

Tešíme sa na vašu návštevu a prajeme vám, aby pri prehliadke expozície načerpali nové pútavé poznatky zo života rastlín v TANAP-e. Náš areál môžu navštíviť aj návštevníci so svojimi štvornohými miláčikmi na vôdzke.

ETP nájdete v Tatranskej Lomnici pri hoteli SOREA TITRIS. GPS: 49°10'4.50"N; 20°17'16.25"E

Expozícia Tatranskej prírody je zatvorená. Tešíme sa na Vašu návštevu v máji 2024 (predbežný termín otvorenia je stanovený na 8.5.2024).

Expozícia Tatranskej prírody je v prevádzke sezónne

Otváracie hodiny pre rok 2024 (otvorené denne)

obdobie prevádzková doba
8.5. - 31.8. 9:00 - 17:00
1.9. - 15.9. 9:00 - 15:00

Poslanie ETP

Prvoradým poslaním ETP je ochrana a zachovanie vzácnych a ohrozených druhov tatranskej flóry. V našej ETP môžete pozorovať kvetenu aj v máji a začiatkom júna, keď je vysokohorské prostredie ešte do polovice júna sezónne uzavreté. Zážitok botanická záhrada dopraje aj menej fyzicky zdatným návštevníkom, ktorí sa už vlastnými silami nedokážu dostať do hôr.

Čo u nás kvitne a rastie

Expozícia tatranskej prírody je v plnom kvete v máji a júni. V neskoršom období môžu návštevníci vidieť zväčša odkvitnuté rastliny. Napriek tomu môžete pozornosť upriamiť na stavbu ich tiel či podrobnejšie vnímanie prostredia, v ktorom rastú. Ako to v našej botanickej záhrade vyzerá si môžete pozrieť v tejto GALÉRII.

V botanickej záhrade na juhovýchodnom úpätí Vysokých Tatier v nadmorskej výške 850 m n. m.  je zastúpená  typická vegetácia mokradí, vrchovísk, slatín a lesov až po druhy alpínskych holí a najvyšších polôh Tatier. Základnou a dôležitou súčasťou výsadby sú vysokohorské druhy.  Medzi ne patria mnohé endemické druhy Karpát (endemit je miestny, prirodzene sa vyskytujúci druh rastúci len v danej oblasti a nikde inde) a glaciálne relikty (druhy, ktoré prišli do strednej Európy zo severu pred kontinentálnym ľadovcom a po jeho ústupe našli refúgium, teda útočisko v chladných horských polohách). Návštevníci môžu v ETP vidieť zhruba 330 druhov rastlín a drevín, ktoré prirodzene rastú v Tatranskom národnom parku, niektoré z nich nezazriete ani v blízkosti turisticky značených chodníkov. Expozícia je rozdelená na 12 častí: Vstupný objekt; Vápencové alpínum (tri oddelené časti); Žulové alpínum; Geologická miniexpozícia; Pamätné miesto; Alpínum s imitáciou mylonitu a vysokobylinná niva; Polozatienené alpínum; Rašelinisko; Vodné plochy a jazierka.

Nové poznatky si pozorný návštevník prenesie na svoje prechádzky v prírode, kde si tieto rastliny môže všimnúť v prostredí, v ktorom sa prirodzene vyskytujú. V horúcich letných dňoch je areál Expozície tatranskej prírody vhodný na krátku prechádzku v príjemnej mikroklíme, ktorú vytvárajú dreviny, jazierka, potôčiky či vodopád.

História

S budovaním botanickej záhrady začala Správa TANAP-u 19. mája 1987, pričom dlho diskutovanú tému jej výstavby až po samotnú realizáciu presadil vtedajší riaditeľ správy Juraj Turošík. Vstupný areál a architektonicko-krajinárske riešenie navrhol architekt Pavol Repka v spolupráci s akademickým sochárom Štefanom Kovaľom. Biologický projekt a floristický inventár bol v réžii botanikov Výskumnej stanice Správy Tatranského národného parku Anny Šoltésovej, Rudolfa Šoltésa a Zuzany Kyselovej. Brány ETP sa pre verejnosť otvorili 15. júla 1992.