Časopis TATRY 4/2025

 

V čísle nájdete:

 

Martina Petránová

Už ich testujú turisti

I keď ich pod Rysmi pôvodne zamýšľali osadiť už vlani, napokon to vyšlo až toto leto. Ekologické toalety hneď po skončení sezónnej uzávery vyviezol vrtuľník po častiach k najvyššie položenej tatranskej chate, tam ich zmontovali a dnes už slúžia turistom. Testovacia prevádzka ukáže, či sa vo vysokohorskom prostredí skutočne aj osvedčia.

 

Martina Petránová

Opäť dal o sebe vedieť

Len pár dní po štarte letnej turistickej sezóny dal červeno značený chodník medzi Hrebienkom a Rainerovou útulňou o sebe opäť vedieť. Aj napriek tomu, že je už druhý rok pre zosuv uzavretý, rovnakému problému čelí ďalšia jeho časť. Odpoveď na to, či má vôbec zmysel púšťať sa do čiastkových opráv tejto trasy, by mali dať odborníci.

 

Martina Petránová

Lámu bariéry

Popri novej stredovej dioráme, ktorá zobrazuje Tatry v štyroch ročných obdobiach, pribudli v Múzeu TANAP-u v Tatranskej Lomnici aj viaceré inovatívne prvky. Hmatové mapy, videá v posunkovej reči, popisy v Braillovom písme či piktogramy z neho urobili moderný inkluzívny priestor pre všetky skupiny návštevníkov, vďaka ktorým expozícia vkročila do 21. storočia.

 

Silvia Hyblerová

Budú čítať nielen knihy, ale aj DNA

Výskumná stanica TANAP-u rozšírila svoje kapacity o moderné genetické laboratórium. K technológiám na izolovanie DNA a RNA pribudol sekvenátor MiSeq, vďaka ktorému si odborníci vedia tieto nukleové kyseliny „prečítať“.

 

Martina Petránová

Maratón ešte nekončí

Hoci od prvej chvíle bolo všetkým jasné, že zonácia najstaršieho národného parku na Slovensku bude behom na dlhé trate, zrejme nikto nepredpokladal, že sa z nej stane viac ako dve desaťročia trvajúci maratón. Nielen o tom, čo si žiada cieľová rovinka, sme sa porozprávali so Slavomírom Celerom, vedúcim odboru koordinácie projektov Správy TANAP-u, ktorý pri príprave návrhu zonácie Tatranského národného parku stojí už od roku 2004.

 

Martina Petránová

Klesajúci trend pokračuje

Jarné sčítanie kamzičej zveri v Tatranskom národnom parku prinieslo oproti vlaňajšku o niečo nižšie čísla. Na slovenskej a poľskej strane Tatier zaevidovali dokopy 740 jedincov. Takto pred rokom ich narátali približne o polstovky viac. Len pre zaujímavosť, na jeseň to bolo 949.

 

Martina Petránová

Monitoruje ich aj armáda

Medvede majú pod drobnohľadom už aj armádne drony. Ozbrojené zložky by až do jesene mali asistovať zásahovým tímom pri monitoringu tejto šelmy hlavne v oblastiach, kde evidujú časté hlásenia o jej výskyte.

 

Martina Petránová

Opäť môžu lietať nad Tatrami

Nad Tatrami môžu opäť „plachtiť“ klzáky. Keďže aktuálny Návštevný poriadok TANAP-u túto aktivitu nezahŕňa, nadšenci lietania si museli počkať na súhlas vyššej inštancie, ktorá letom nad chráneným územím dala zelenú.

 

Blažena Sedláková

Vzácne a neznáme...

Pokračovanie seriálu Chránené rastliny Tatier bude patriť druhom, ktoré sú veľmi vzácne, neznáme a ojedinelé. Rastú prevažne v hrebeňovej časti a na vrcholoch Belianskych Tatier, ako aj v Červených vrchoch. Niektoré druhy je možné nájsť tiež v Malej a Veľkej Fatre. Zameriame sa na rody kozinec (Astragalus) a ostropysk (Oxytropis), ktoré patria do čeľade bôbovité (Fabaceae). Rastlinky s nezvyčajnými názvami sú malého prízemného vzrastu, pozornosť pútajú i svojimi kvetmi, ktorých farebné spektrum prechádza od bledožltej po krásne fialovú.

 

Roman Magdolen

Tatry v nemilosti strany

V roku 1970 pripravovala Československá národná banka emisiu striebornej mince v nominálnej hodnote 50 Kčs k 100. výročiu narodenia Vladimíra Iľjiča Lenina. Z majstrovského diela však napokon nebolo nič.

 

Martina Petránová

Vysokú stráži už sedem desaťročí

Hoci to mal hneď v prvých dňoch nahnuté, stojí dodnes. Nezvalil ho vietor, odolal i vtedajšiemu režimu, ktorý sa usiloval o to, aby čo najskôr zmizol. Kovový kríž s iniciálkami V. R. sa na Vysokej (2 547 m) týči rovných sedem desaťročí. Dnes si už azda nikto nedokáže jeden z najkrajších tatranských končiarov predstaviť bez neho, no nebyť súdržnosti ľudí, mohlo byť všetko úplne inak.

 

Martina Petránová

Tatry majú svoju kráľovnú

Na počesť tridsiateho výročia návštevy pápeža Jána Pavla II. korunovali Pannu Máriu za kráľovnú Tatier. Ďalšia kópia sošky, ktorej originál sa nachádza v Slovenskej národnej galérii, sa stala ústredným námetom Ružencovej záhrady, ktorá vyrástla v centre Starého Smokovca, neďaleko miesta, kde Svätý Otec pobudol ešte ako mladý kňaz.

 

Martina Petránová

Bolo to krásne detstvo, ale chýbali mi rovesníci

Zatiaľ čo literárna obec a čitatelia vnímajú Bela Kapolku ako úspešného spisovateľa, pre svoje deti navždy ostane v prvom rade otcom. Impulzom na to, aby sme si zaspomínali na tatranskú legendu, boli nielen Belove nedožité deväťdesiate narodeniny, ktoré by oslávil v apríli, ale predovšetkým reedícia knihy Mesiac nad Prostredným hrotom, ktorej hlavným hrdinom bol autorov starší syn Martin. Jeho príbeh poznajú aj televízni diváci, keďže podľa jednej z poviedok nakrútili koncom osemdesiatych rokov minulého storočia obľúbený šesťdielny seriál Chlapec a pes.

 

Martina Petránová

Po sedmách aj žolíky

Tatranské príbehy rozprávajú už aj žolíky. Po sedmových hracích kartách sa ich autorka Katarína Cermanová pustila do náročnejšej výzvy. Výsledkom je 108 plne ilustrovaných kariet, na ktorých defilujú osobnosti, notoricky známe i menej okukané miesta zo slovenskej či poľskej strany Tatier.

 

Martina Petránová

Ťažší než osemtisícovka

Hoci ich sneženie a silný vietor donútili prerušiť výstup vo výške šesťtisíc metrov, nevzdali sa a po odznení periódy zlého počasia sa o vrchol himalájskej hory Kabru (7 412 m) pokúsili opäť. Tentokrát to vyšlo, a tak si najúspešnejší slovenský výškový horolezec Peter Hámor spoločne so svojimi spolulezcami Nives Meroi a Romanom Benetom zaknihovali ďalší prvovýstup.

 

Ernest Rusnák

Po stopách turistického značenia

Touto časťou seriálu, ktorý mapuje históriu turistického značenia na Slovensku, nadviažeme na tú predošlú a po Arnoštovi Píšovi si predstavíme aj ďalších vydavateľov turistických máp a sprievodcov po Vysokých Tatrách vychádzajúcich v období po vzniku Československa.

 

Marián Šturcel

Lovecký zámoček jubiluje

Severná časť Tatier je roky v akomsi tieni chronicky známych lokalít, akými sú nesporne Štrbské Pleso, Smokovce či Tatranská Lomnica. Oprávnene? Vráťme sa v čase na koniec 19. storočia, keď do oblasti najstaršej tatranskej osady priniesol nový vietor rozhľadený August Karl Christian Kraft Hohenlohe z Öhringenu.

 

Róbert Javorský

Expedícia YDYKSEB

Áno, nemýlite sa, je to nezabudnuteľná expedícia z kultového československého filmu S Tebou mě baví svět, ktorej názov vyslovil známy herec Julo Satinský vo chvíli, keď sa traja chlapi s deťmi vydali na zimnú dovolenku do Beskýd.

 

Martina Petránová

Vzduchom a horami

Zrejme príznačnejší názov si pre svoju výstavu ani nemohol zvoliť. Bývalý vojenský pilot stíhačky MiG-29 Kamil „Maveb“ Glovňa skĺbil vo svojich záberoch vášeň pre lietanie i hory. Počas rokov strávených vo vzduchu vytvoril tisíce unikátnych snímok.

 

Matej Pisarčík

Nevšedný zážitok v prekrásnej prírode

Ďalšie seriálové kolo potuliek po národných parkoch Slovenska začneme v Slovenskom raji, ktorý je známy predovšetkým svojimi roklinami. Spoločne nazrieme do jednej z nich a pridáme i ďalší nezvyčajný zážitok v podobe splavu Hornádu, ktorý sa kľukatí územím bohatým na prírodné krásy.



Predplatné je vždy výhodnejšie!

Chcete, aby sa k vám zaručene dostalo každé číslo časopisu TATRY a nemuseli ste ho hľadať v obchodoch? Predplatné vám zaistí, že aktuálne vydanie nášho dvojmesačníka si prečítate medzi prvými!