Jednodňový seminár bol zameraný na rehabilitáciu chránených živočíchov v rámci riešenia projektu KEGA 004UVLF-4/2022. Keďže aj u nás sa často ocitneme v situácii, keď potrebuje pomoc zranený živočích, v prevažnej miere chránený, bola takáto praktická ukážka vítaným obohatením už i tak bohatých znalostí a zručností našich zoológov, ale i ostatných pracovníkov, ktorí sa pohybujú v teréne a so zraneným živočíchom môžu prísť do kontaktu.
Workshop sa konal pod vedením doc. MVDr. Ladislava Molnára, PhD., z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, prednosta kliniky vtákov, exotických a voľne žijúcich zvierat.
Odzneli prednášky z oblasti zdravia zvierat, terapie, prevencie ochorení, o možnostiach ošetrenia rôznych druhov zvierat v prípade ak došlo k ich zraneniu z rôznych príčin ako sú zlomeniny, zásah elektrickým prúdom a podobne. Presne s takýmito prípadmi sa stretávame aj u nás v praxi v prípadoch, že nám verejnosť nahlási nález zraneného živočícha a k nemu je vyslaný zoológ Správy TANAP-u. Máme však aj rehabilitačné stanice na záchranu zranených živočíchov, kde sa zotavujú až do času, keď sú opäť pripravené na vypustenie do voľnej prírody. Práve počas workshopu odzneli informácie, ako postupovať pri rehabilitácii, najmä preto, aby boli dodržané zásady welfare zvierat. Súčasťou školenia boli aj praktické ukážky ako manipulovať s dravými vtákmi, keďže tie sú k nám privezené najčastejšie najmä v jarnom období a počas vyletovania mláďat z hniezd.
Na workshope sa zúčastnilo spolu až tridsaťpäť zamestnancov Správy TANAP-u. Prínosom takéhoto stretnutia je najmä skvalitnenie vedomostí pre lepšie zabezpečenie starostlivosti o choré, poranené a rehabilitované chránené druhy živočíchov, ktoré sa k nám dostávajú. Zvyšovaním našej odbornosti zvyšujeme aj ich šance na zotavenie a prežitie. Nie je nič krajšie pre záchrancu, ako návrat zvierať do jeho domova, do divočiny.