Časopis TATRY 3/2025
V čísle nájdete:
Martina Petránová
Skialpinistom aj zimným turistom skončila sezóna
Hoci sa v najvyšších polohách Tatier na niektorých miestach ešte stále drží sneh, skialpinistom a zimným turistom sa v polovici apríla sezóna oficiálne skončila. Stopku im dal návštevný poriadok, ktorý určuje pravidlá pre pohyb v Tatranskom národnom parku. S obmedzeniami musia rátať takisto horolezci a peší turisti, pre ktorých sa vysokohorské prostredie opäť naplno otvorí začiatkom júna.
Martina Petránová
Dni TANAP-u tentokrát v mestskom parku
Počas mája bude môcť verejnosť nazrieť do kuchyne „tanapákov“ hneď dvakrát. Okrem tradičnej celoslovenskej akcie Noc múzeí a galérií, do ktorej sa Výskumná stanica a Múzeum TANAP-u v Tatranskej Lomnici zapojí už po desiaty raz, ponúkne Správa TANAP-u aj ďalšie podujatie. O tom, akú podobu budú mať tohtoročné Dni TANAP-u, sme sa porozprávali s Igorom Stavným, vedúcim oddelenia environmentálnej výchovy.
Martina Petránová
Keď les lieči
Shinrin-yoku. Tajomne znejúce slovíčko, ktoré má skutočne magickú moc. Japonci už pred štyrmi desaťročiami pochopili, že kúpeľ v lesnej atmosfére priaznivo vplýva na ľudské zdravie, a tak skôr než pilulky pacientovi predpíšu les. Nielen o účinkoch terapeutickej metódy, ktorá využíva silu prírody na podporu fyzickej i psychickej pohody, sme sa porozprávali s odborníčkou na lesnú terapiu Bertou Staškovou, zakladateľkou a predsedníčkou Slovenskej asociácie lesného kúpeľa.
Martina Petránová
Zmení adresu?
Bobrom nasťahovaným priamo pri odbernom mieste, ktoré zásobuje pitnou vodou približne päťtisíc obyvateľov Ždiaru, Tatranskej Javoriny a Podspádov, chcú nájsť ochranári nový domov. V talóne majú hneď niekoľko riešení, otázne je, či niektoré z nich bude pochuti aj zákonom chránenému živočíchovi.
Martina Petránová
Majú to zrátané
Po smrteľnom útoku medveďa na Podpoľaní vyhlásila vláda začiatkom apríla vo vyše päťdesiatich okresoch Slovenska nielen mimoriadnu situáciu, ale odobrila aj mimoriadny odstrel šeliem. Padnúť by malo 350 jedincov.
Martina Petránová
Nová strecha vďaka zbierke?
Obnovu jedného z najfotogenickejších drevených chrámov na Slovensku brzdí nedostatok peňazí. Keďže zatiaľ sa na rekonštrukciu strechy Kostola sv. Anny v Tatranskej Javorine podarilo získať len zlomok potrebnej sumy, miestna farnosť sa rozhodla osloviť široké masy a zriadila transparentný účet, na ktorý môže verejnosť posielať milodary.
Martina Petránová
Výsledky predbehli očakávania
Vysoké Tatry objavuje čoraz viac zahraničných hostí. Potvrdzujú to i ostatné štatistiky, podľa ktorých bol vlaňajšok pre tatranský región úspešný aj z pohľadu ďalších čísel. Napríklad počet prenocovaní bol druhý najvyšší hneď po roku 2019, ktorý lámal rekordy v oblasti cestovného ruchu v samostatnej ére Slovenska.
Martina Petránová
Veľká cena oslávila sedemdesiatku
Na štart 70. ročníka svojho času vychýrených medzinárodných lyžiarskych pretekov v alpských disciplínach sa tento rok postavilo 127 pretekárov z ôsmich krajín. A hoci podujatie už dávno nie je súčasťou Svetového či Európskeho pohára, jeho organizátori chcú urobiť všetko pre to, aby Veľká cena Slovenska (VCS) neostala svojmu prívlastku nič dlžná a stala sa opäť veľkou.
Martina Petránová
Jeho telocvičňou bol les
Patril k legendám tatranského lyžovania. Úspechy na svahoch doma i v zahraničí mu vydláždili cestu k titulu zaslúžilý majster športu a najnovšie otvorili dvere aj do Tatranskej športovej siene slávy, kde ho in memoriam uviedli počas Dní mesta Vysoké Tatry. Jozef Krasuľa. Muž, ktorý až do konca svojho života dokazoval, že prezývku „Fuchso“ nedostal omylom.
Ivan Karkošiak
Efektívni lovci
S príchodom jari sa zo zimnej hibernácie prebúdzajú nenápadní, ale úžasní a efektívni lovci – hady. Globálnymi zmenami klímy sa aj tieto tvory začínajú ukazovať podstatne skôr, už dávno neplatí pranostika „Na Juraja hady vyliezajú z dier“. Čoraz častejšie sa prvé jedince objavujú začiatkom marca i vo výškach 1 000 m n. m.
Katarína Žlkovanová
Lomikameň
Zrejme súvisí s rozprávkami, ktoré sme počúvali v detstve, že si pod týmto slovom predstavíme skôr obra s mohutnými svalmi, ktorý dokáže holými rukami drviť skaly. Lomikamene, ktorým je venovaná táto časť seriálu Chránené rastliny Tatier, však vyzerajú úplne ináč. Nie sú ani vysoké ani mohutné, sú skôr drobného vzrastu. Niečo však majú s rozprávkovým Lomikameňom predsa len spoločné.
Katarína Bohušová
Večný odkaz majstra Kvietika
Hudba z kultového filmu Medená veža, ktorý je príbehom silného priateľstva trojice horalov, zaznela aj počas poslednej rozlúčky so Štefanom Kvietikom. S hereckou legendou sa v bratislavskom Dóme sv. Martina lúčili i Tatranci, ktorých osudy sa s filmovým Pirinom preplietli práve vďaka „Medenke“.
Ernest Rusnák
Po stopách turistického značenia
Po vzniku Československa nastal v oblasti turistického značenia mohutný rozvoj. Bokom neostali ani Vysoké Tatry, ba naopak, výstavbe, úprave a značeniu turistických chodníkov sa v našich veľhorách venovala zvýšená pozornosť ústredných orgánov turistiky. Práve toto obdobie si priblížime v ďalšej časti seriálu, ktorý mapuje históriu turistického značenia na Slovensku.
František Mrázik
Sedemdesiat rokov bezpečného prístavu v horách
Azda niet veci, ktorá je v živote dôležitejšia, ako pocit bezpečia. Všetci sme radi, keď máme svoje útočisko, sme radi, keď máme bezpečný prístav, odkiaľ môžeme každodenne vyplávať a v ťažkých chvíľach, keď máme niekoho, na koho sa môžeme obrátiť, cítiť pomoc a spolupatričnosť v neľahkých životných momentoch. Bez bezpečia niet rozkvetu.
Martina Petránová
Pátranie pokračuje
Keď sme pred takmer troma rokmi uverejnili v časopise TATRY 6/2022 článok o tom, že najstarší známy rukopis o kvetene Oravy má dvesto rokov, zámerom príbuzného jeho autora Vsdp. Pavla Vitka staršieho bolo, aby Flora Arvensis (1822) vyšla aj knižne. Teda, aspoň časť, ktorá sa zachovala. Pátranie po tej chýbajúcej však nekončí.
Keď sa sny plnia
Keď sa povie Kanada, tak sa mi v mysli vybaví sen z čias mojej študentskej mladosti. Túžil som žiť v kanadskej divočine sám so psom v drevenom zrube, podobne ako Jack London, a priblížiť sa aspoň trošku životu Indiánov, pôvodných obyvateľov tejto zeme. Vo vtedajšom Československu však bolo vycestovanie do ďalekej cudziny obmedzené, pre niektorých až nereálne, a tak táto myšlienka ostala len v mojich predstavách. Príležitosť pozrieť sa do vysnívanej krajiny však predsa len prišla. I keď až teraz, po rokoch.