Aj botanická záhrada sa zapojí do Víkendu otvorených parkov a záhrad

Aj botanická záhrada sa zapojí do Víkendu otvorených parkov a záhrad

Už tento piatok ožije Expozícia tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici obľúbenou celoeurópskou akciou Víkend otvorených parkov a záhrad. Na návštevníkov čakajú komentované prehliadky botanickej záhrady, pripravené sú aj ukážky presádzania rastlín či eko program pre najmenších.

Tento rok sa uskutoční jubilejný, v poradí už XV. ročník podujatia, ktorého cieľom je priblížiť krásu parkov a záhrad a zároveň šíriť myšlienky ich aktívnej ochrany a kvalitnej údržby. Expozícia tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici sa k vyše stovke slovenských zelených oáz pridáva už po deviaty raz. Svojim návštevníkom aj tento rok ponúkne komentované prehliadky či praktické ukážky pestovania rastlín, v piatkovom programe nebudú chýbať už tradične ani eko hry.

Lektorované vstupy budú v dvojhodinových intervaloch, prvý z nich odštartuje o 9.00 hodine, posledný je naplánovaný na 13.00 hodinu. „V rámci nich návštevníkom botanickej záhrady priblížime nielen jej históriu, ale predovšetkým budú mať príležitosť zoznámiť sa s floristickým inventárom expozície, ktorý tvoria rastliny vysokohorského prostredia. Spoločne si prejdeme jednotlivé alpína a predstavíme si druhy, ktoré v nich rastú,“ hovorí Zuzana Kyselová, botanička Správy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici, ktorá je zároveň aj odbornou garantkou Expozície tatranskej prírody.

V programe tentokrát organizátori vyčlenili aj priestor pre zvuky prírody, keďže tento rok sa podujatie ponesie v znamení ústrednej témy Melódie záhrad. Má evokovať predovšetkým zvuk prostredia záhrad, teda spev vtákov, reč zvierat, šumenie vôd, vetra alebo rastlín. Okrem týchto tónov však prostredie expozície v piatok popoludní rozozvučí vystúpenie žiakov Základnej umeleckej školy v Tatranskej Lomnici, ktorí sa v priestoroch botanickej záhrady predstavia o 13.30 hodine. Hudba bola totiž vždy dôležitou súčasťou spoločenského a kultúrneho života v mnohých parkoch a záhradách, ktoré neraz hudobných skladateľov či iných umelcov inšpirovali k vytvoreniu pozoruhodných diel.  

Okrem pestrého programu návštevníkov botanickej záhrady v ten deň istotne poteší aj zvýhodnené vstupné. Za prehliadku zaplatia symbolické euro. Príležitosť prejsť sa areálom však budú mať milovníci tatranskej flóry nielen počas Víkendu otvorených parkov a záhrad. Expozícia by mala byť otvorená až do 17. septembra. Otváracie hodiny sa nemenia, až do konca augusta si záujemcovia môžu vychutnať jej prehliadku od 9.00 do 17.00 hodiny, po letných prázdninách sa brány botanickej záhrady zavrú o dve hodiny skôr, rovnako ako tomu bolo aj počas minulej sezóny.

Podujatie Víkend otvorených parkov a záhrad, ktoré tento rok pripadá na 2. až 4. júna, je súčasťou medzinárodnej iniciatívy, ktorá prezentuje slovenské parky a záhrady ako dôležitú súčasť zeleného dedičstva Európy. Hlavným organizátorom podujatia je od roku 2007 Národný Trust n. o. – organizácia, ktorej poslaním je ochrana, obnova a zmysluplné využívanie kultúrneho a prírodného dedičstva Slovenska.