V našich radoch máme aj zanietených hubárov. Ale nie spôsobom, aký je bežný. Vedúcemu Odboru vedy a výskumu Správy TANAP-u Marošovi Peigerovi sa podarilo na území Tatranského národného parku objaviť a popísať nový druh huby.
Dňa 25. 08. 2024 bol na www.lesmedium.sk uverejnený článok „TÝŽDŇOVKA: Urbárnici z Bobrovca dostali ďalšiu ranu. Potomkom však nechcú odovzdať bezcenný lesný majetok.“ V reakcii naň Správa TANAP-u s úmyslom doplniť informácie uvádza:
Tatranský durič je slovenské národné plemeno psa. Vyšľachtené bolo na Slovensku a vďaka Klubu chovateľov Tatranských duričov z Michaloviec dostala Správa TANAP-u jednu fenku do daru.
V piatok uvedie Múzeum TANAP-u vernisáž k výstave s názvom Tajomný svet húb. Pri tejto príležitosti sme sa porozprávali s vedúcim odboru vedy a výskumu Správy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici, Ing. Marošom Peigerom, ktorý je autorom fotografií a bude sprevádzať aj návštevníkov vernisáže. Týmto vás srdečne pozývame!
Na asfaltovej ceste, ktorá spája Tatranskú Polianku a Sliezsky dom, došlo v lete minulého roku k zosuvu pôdy, následkom čoho bola poškodená časť spomínanej komunikácie.
Pohorie Tatier sa rozprestiera na území dvoch štátov. Tatranský národný park na Slovensku a Tatrzański Park Narodowy v Poľsku je jedno horstvo, ktorým vedie hranica, ale ktoré chránia strážcovia na oboch jej stranách. Preto sa rozhodli pre spoločné strážne služby, ktorých cieľom je zjednotiť a najmä zlepšiť dodržiavanie pravidiel u nás, i u poľských susedov.
Evakuačná trasa z Lomnického štítu potrebovala úpravu a obnovu. Staré reťaze už neplnili svoj účel. Tento úsek slúži v prípade potreby na evakuáciu osôb, ktoré na štíte pracujú, ale využíva ju aj Horská záchranná služba pre pozemné akcie a transport.
V Bielovodskej doline si po štvorročnej prestávke opäť zasvišťali kosy. Svoju šikovnosť v kosení klasickými kosami si otestovali súťažiaci zo Slovenska, Českej republiky, Poľska i Ukrajiny.
Už tradične sa so záverom jari a postupným nástupom leta v Tatrách spočítavali kamzíky. Deje sa tak súčasne na slovenskej, ale i na poľskej strane pohoria. Sčítanie koordinujú oba národné parky spoločne, aby boli výsledky relevantné a prehľad o stave kamzičej zveri komplexný pre celé územie.
Jednou zo zmien v aktuálne platnom návštevnom poriadku je skrátenie sezónnej uzávery o dva týždne. Turistická sezóna tak začne tohto roku už túto sobotu.
Pre vylepšenie našich služieb používame technológiu cookies. Prečítajte si informácie o tom, akým spôsobom používame cookies a ako ich prípadne môžeze odmietnuť nastavením svojho prehliadača.Povoliť všetkoPovoliť nevyhnutnéZobraziť detaily