V novembri skončilo tradičné podujatie Čisté hory. Zdalo sa vám, že sme túto akciu tohto roku vynechali? Nevynechali, už v poradí 46. ročník sa však konal podľa nového scenára.
Uplynulý víkend bolo na Výskumnú stanicu a Múzeum Správy TANAP-u v Tatranskej Lomnici privezené uhynuté rysíča. Prvé predpoklady boli, že o život prišlo aj v dôsledku ľudskej nerozvážnosti.
Od vetrovej kalamity, ktorá sa Tatrami prehnala 19. novembra 2004, uplynulo už dvadsať rokov. Tam, kde to bolo možné, sa aktívnym manažmentom podarilo kalamitné plochy obnoviť a dnes už na nich rastie mladý, pestrý les, ktorý by mal v budúcnosti lepšie odolávať podobným extrémom počasia či prírodným katastrofám.
Turistika po značených chodníkoch na území Tatranského národného parku má svoje pravidlá. Jedným z nich je aj sezónna uzávera, ktorá začína platiť od 1. novembra a návštevníci Tatier by ju mali mať na zreteli.
Už tradične je predposledná októbrová sobota venovaná spomienke na obete hôr. Na Symbolickom cintoríne pri Popradskom plese si pri tejto príležitosti uctia ich pamiatku príbuzní, priatelia i známi.
V piatok 11. októbra sa ponorilo 59 potápačov do štyroch tatranských plies, aby vyčistili ich dno od odpadkov, ktoré sa dostanú do vody najmä počas letnej sezóny.
V Expozícii tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici sa letná sezóna už skončila. Záhrada zatvorila svoje brány 15. septembra a jej pracovníci pripravujú expozíciu na zimný spánok.
Hneď prvý septembrový týždeň sa stretli prírodovedci v krásnom prostredí národného parku Slovenský kras. Každoročne organizuje túto konferenciu Zväz múzeí na Slovensku - Prírodovedná komisia v spolupráci s ďalšími organizáciami. Aj Správa TANAP-u mala na stretnutí svoje zástupkyne.
V našich radoch máme aj zanietených hubárov. Ale nie spôsobom, aký je bežný. Vedúcemu Odboru vedy a výskumu Správy TANAP-u Marošovi Peigerovi sa podarilo na území Tatranského národného parku objaviť a popísať nový druh huby.
Dňa 25. 08. 2024 bol na www.lesmedium.sk uverejnený článok „TÝŽDŇOVKA: Urbárnici z Bobrovca dostali ďalšiu ranu. Potomkom však nechcú odovzdať bezcenný lesný majetok.“ V reakcii naň Správa TANAP-u s úmyslom doplniť informácie uvádza:
Tatranský durič je slovenské národné plemeno psa. Vyšľachtené bolo na Slovensku a vďaka Klubu chovateľov Tatranských duričov z Michaloviec dostala Správa TANAP-u jednu fenku do daru.
V piatok uvedie Múzeum TANAP-u vernisáž k výstave s názvom Tajomný svet húb. Pri tejto príležitosti sme sa porozprávali s vedúcim odboru vedy a výskumu Správy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici, Ing. Marošom Peigerom, ktorý je autorom fotografií a bude sprevádzať aj návštevníkov vernisáže. Týmto vás srdečne pozývame!
Na asfaltovej ceste, ktorá spája Tatranskú Polianku a Sliezsky dom, došlo v lete minulého roku k zosuvu pôdy, následkom čoho bola poškodená časť spomínanej komunikácie.
Pohorie Tatier sa rozprestiera na území dvoch štátov. Tatranský národný park na Slovensku a Tatrzański Park Narodowy v Poľsku je jedno horstvo, ktorým vedie hranica, ale ktoré chránia strážcovia na oboch jej stranách. Preto sa rozhodli pre spoločné strážne služby, ktorých cieľom je zjednotiť a najmä zlepšiť dodržiavanie pravidiel u nás, i u poľských susedov.
Evakuačná trasa z Lomnického štítu potrebovala úpravu a obnovu. Staré reťaze už neplnili svoj účel. Tento úsek slúži v prípade potreby na evakuáciu osôb, ktoré na štíte pracujú, ale využíva ju aj Horská záchranná služba pre pozemné akcie a transport.
V Bielovodskej doline si po štvorročnej prestávke opäť zasvišťali kosy. Svoju šikovnosť v kosení klasickými kosami si otestovali súťažiaci zo Slovenska, Českej republiky, Poľska i Ukrajiny.
Už tradične sa so záverom jari a postupným nástupom leta v Tatrách spočítavali kamzíky. Deje sa tak súčasne na slovenskej, ale i na poľskej strane pohoria. Sčítanie koordinujú oba národné parky spoločne, aby boli výsledky relevantné a prehľad o stave kamzičej zveri komplexný pre celé územie.
Jednou zo zmien v aktuálne platnom návštevnom poriadku je skrátenie sezónnej uzávery o dva týždne. Turistická sezóna tak začne tohto roku už túto sobotu.
Novelizáciou zákona o ochrane prírody a krajiny v roku 2020 došlo k zmene v územnej ochrany, tým sa v treťom a vyššom stupni ochrany zmenili podmienky prikrmovania zveri.
Pre vylepšenie našich služieb používame technológiu cookies. Prečítajte si informácie o tom, akým spôsobom používame cookies a ako ich prípadne môžeze odmietnuť nastavením svojho prehliadača.Povoliť všetkoPovoliť nevyhnutnéZobraziť detaily