Príbeh najznámejšej slovenskej orlice pokračuje. Len niekoľko dní pred jesennou migráciou orlov krikľavých do Afriky sa strážcovi Správy TANAP-u podarilo potvrdiť, že Anička stále žije!

„Zdá sa, že je vo výbornej kondícii, počas tejto hniezdnej sezóny dokonca spoločne s partnerom opäť vychovala zdravé mláďa. Jej vek odhadujeme na minimálne štrnásť rokov,“ hovorí Peter Vrlík, ktorý orlicu spolu s kolegami sledoval pomocou špeciálnej solárnej mini vysielačky od leta 2013. Vďaka nej mohli ochranári tri roky podrobne mapovať jej migračnú trasu z Liptova do ďalekej Afriky a späť. Anička si okamžite získala tisíce fanúšikov z rôznych kútov sveta. Tí mohli život orlice pozorovať on-line vďaka webkamere, ktorú nechala Správa TANAP-u nainštalovať na hniezdo pred jej prvým návratom. Spoločne s ochranármi sa tešili nielen z vyvedenia Aničkiných mláďat, ale prežívali aj dramatické momenty, o ktoré sa postarala režisérka príroda.

Orlicu s pomocou techniky sledovali ochranári celé tri roky. Projekt sa skončil v roku 2016, keď jej presne podľa plánu pri návrate z Afriky na hniezdisko odpadla vysielačka, no prezradil ju jedinečný číselný kód na farebnom odčítacom krúžku na nohe. Tento rok však svojich pozorovateľov poriadne potrápila.

„Od jari sme ju hľadali na jej dlhoročnom hniezdisku, nakoniec sa ukázalo, že sa presunula o približne dva a pol kilometra ďalej, kde si postavila nové hniezdo,“ konštatuje strážca, ktorý Aničku spozoroval v prítomnosti partnera. V ich tesnej blízkosti sa zdržiavalo aj mláďa. Po niekoľkých hodinách sledovania rodinky prileteli ďalšie orly krikľavé, ktoré sa postupne vzniesli k nebu a nabrali smer subsaharská Afrika. Už čoskoro sa za nimi zrejme poberie aj naša celebritná rodinka. Anička totiž po minulé roky zvykla odlietať na juh práve v týchto dňoch.