Časopis TATRY 2/2024
V čísle nájdete:
Martina Petránová
Rozhodli sa „zatočiť“ s vizuálnym smogom
Vysoké Tatry vyhlásili vojnu vizuálnemu smogu. Samospráva si na mušku vzala nielen reklamné tabule popri Ceste slobody, ale takisto vyzvala podnikateľov, aby si urobili poriadok pred svojimi prevádzkami. Ak na výzvu nereagovali, mesto si s nepovolenou reklamou poradilo radikálnejším spôsobom. Nechalo ju odstrániť.
Martina Petránová
Martin Matúšek: Nebojím sa výziev
Nový rok priniesol zmenu na poste šéfa Horskej záchrannej služby. Mareka Biskupiča po dvoch rokoch vystriedal na riaditeľskej stoličke Martin Matúšek. Pre rodáka zo Žiliny nie sú záchranárske vody neznáme, ako profesionál či dobrovoľník si v kopcoch odslúžil už takmer tri desaťročia. Skúsený psovod, lavínový špecialista a inštruktor pozemnej záchrany je zároveň horským vodcom i inštruktorom horských vodcov. Krátko po jeho vymenovaní do funkcie sme sa s ním porozprávali nielen o tom, akou cestou sa plánujú uberať horskí záchranári pod jeho taktovkou.
Martina Petránová
Plány prekazilo počasie
Po septembrovom exhibičnom zápase organizátori konského póla dúfali, že jeho zimná verzia na kolbisku v Tatranskej Lomnici založí vo Vysokých Tatrách novú tradíciu. Odvážne
plány im však prekazilo počasie. Pre oteplenie, ktoré panovalo v celej Európe počas uplynulých týždňov, sa napokon avizovaný medzinárodný turnaj v snežnom póle rozhodli zrušiť.
Peter Chudý
Zahral si aj vo filme
Štátne kúpele boli v minulosti i lídrom zimného cestovného ruchu. Pred osemdesiatimi rokmi dali na svahu Predného Soliska nad Štrbským plesom vybudovať prvý elektricky poháňaný lyžiarsky vlek nielen vo Vysokých Tatrách, ale aj na celom Slovensku. Po kabínkovej lanovke z Tatranskej Lomnice na Lomnický štít dokončenej v roku 1940 to bola druhá dopravná turistická atrakcia, ktorá tiež výrazným spôsobom ovplyvnila rozvoj tatranského zimného cestovného ruchu na ďalšie desaťročia.
Martina Petránová
Zima v retro štýle
Ako vyzerala zimná sezóna v Tatrách kedysi? Jej ochutnávku prostredníctvom dobových propagačných materiálov, historických pohľadníc, fotografií, ale aj športového výstroja, oblečenia či ďalších zaujímavých kúskov spätých s pobytom v prírode ponúka retro výstava, ktorú zo svojich zbierkových fondov pripravilo Podtatranské múzeum v Poprade.
Jana Tomalová
Sedmové karty po tatransky
Tridsaťdva originálnych ilustrácií fauny, flóry, chát a osobností Tatier vystriedalo chronicky známe historické obrázky na pôvodných kartách z 15. storočia. Na pulty slovenských kníhkupectiev a do lokálnych prevádzok sa dostali Tatranské sedmové karty ešte pred Vianocami, pod stromčekom si
ich našlo množstvo nadšencov turistiky. A hoci horský kartový počin sa dá ešte stále považovať za novinku, ich autorka Katarína Cermanová nezaháľa a už tvorí aj žolíkovú verziu. Srdcovým kráľom v nej nebude nik iný ako strážca Správy TANAP-u Miroslav Brezovský.
Ľubomír Klocok
Altocumulus lenticularis nad Tatrami
Na sklonku minulého roka sa Popradská kotlina stala svedkom zvláštneho prírodného úkazu.
Na oblohe sa podvečer objavili krásne sfarbené mraky sýtej červenooranžovej farby nevšedného tvaru, ktoré sa nedali prehliadnuť. Boli to lentikulárne oblaky, ktoré sú podľa medzinárodnej klasifikácie oblakov známe pod názvom Altocumulus Standing Lenticularis.
Martina Petránová
Bez potlesku a slávobrán
Pod týmto názvom sa skrýva najnovší literárny počin Pavla Svetoňa, ktorý sa po histórii leteckej záchrany na Slovensku rozhodol zmapovať dejiny horských vodcov. Niekdajší rozhlasák a dlhoročný novinár, ktorého meno je späté aj so športovými či kultúrno-spoločenskými podujatiami vo Vysokých Tatrách, sa s nami podelil nielen o svoje postrehy z písania knihy, ale priblížil i ťažkosti, s ktorými sa pri jej vydaní boril.
Martin Somora
Bartschova lúka dala domov Čenkovej deťom
V Tatranskej Lomnici blízko Chotárneho potoka leží Bartschova lúka. Na jej hornom okraji stojí dodnes stará horáreň, ktorú v roku 1881 postavili veľkolomnickí urbárnici. V minulosti viackrát opravovaná budova predstavuje historicky vzácny, stále zachovalý najstarší dom v intraviláne osady. Niet divu, že už takmer pred sto rokmi inšpiroval miestny génius loci dokonca aj spisovateľa Fraňa Kráľa.
Katarína Žlkovanová
Otužilí poslovia jari
Najbežnejšie druhy prvosienok kvitnú nažlto, avšak v prírode sa vyskytujú aj druhy s ružovými až fialovými kvetmi. Ich podobnosť so žltými príbuznými je zrejmá. Ponášajú sa na seba tvarom kvetov a všetky kvitnú na jar, i keď tá v podhorí nastupuje podstatne skôr oproti vysokohorskému prostrediu. Medzi chránenými druhmi nájdeme hneď troch zástupcov prvosienok. Predstavíme si ich v aktuálnej časti seriálu Chránené rastliny Tatier.
Jana Tomalová
Od semienka k súkromnej botanickej záhrade
I keď Expozícia tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici má cez zimu svoje brány zatvorené, jej pracovníci nudou zďaleka netrpia. Medzi činnosti, ktoré vypĺňajú ich chladné mesiace, patrí aj balíčkovanie semienok tatranských rastliniek, aby si návštevníci botanickej záhrady mali čo prikúpiť do svojich skaliek. Tradičný „bestseller“ – plesnivec alpínsky – sa niekedy svojim majiteľom za nový domov odvďačí tak, že po jarnom zasiatí zakvitne už najbližšiu jeseň. Semienka niektorých druhov rastliniek v ponuke sú však poriadnou výzvou i pre šikovných „mičurinov“.
Jana Tomalová
Múzejníci stavili na interaktivitu
Nový rok priniesol do Múzea TANAP-u v Tatranskej Lomnici viaceré novinky. Expozíciami sa prejdete už aj v spoločnosti audiosprievodcu Smart Guide, do ponuky služieb pribudli i tvorivé dielne, z ktorých si odnesiete vlastnoručne vyrobený prívesok či mini diorámu.
Milan Lučanský
Vodopády Tatier XX.
Vodopády v Doline Strążyskej a Białego sú častým a obľúbeným cieľom nenáročných vychádzok návštevníkov Zakopaného, ktoré je najvýznamnejším turistickým strediskom poľskej časti Tatier. Práve do tejto oblasti zavítame v rámci seriálu, ktorý približuje čaro padajúcich vôd na oboch stranách našich veľhôr.
Lukáš Lončík
Žiabronôžky naďalej obývajú tatranské pleso
Chladné vysokohorské jazero obrastené hustou kosodrevinou môže na prvý pohľad vyzerať dosť bezvýznamne. Avšak koncom minulého leta v ňom výskumníci pozorovali jedinečné kôrovce. Drobné
vodné živočíchy, ktoré svojím tvarom pripomínajú malé rybky s veľkosťou len 1,5 až 2,4 centimetra, nenájdeme v žiadnom inom plese alebo jazere na Slovensku.
Gabriela Benčuríková
Divočina na turistickej trase
Keď chceme vstúpiť do sveta divočiny, netreba nám hľadať neprístupné doliny, vysokánske vrcholy hôr ani neprechodné húštiny. Divočinu často nájdeme na úplne obyčajných a prístupných miestach, stačí sa dobre zadívať, započúvať a vnímať príbehy, ktoré sa v nej odohrávajú.
Barbara Chovancová
Odišiel nestor slovenskej etológie a významný bádateľ fauny Tatier
Začiatkom roka prišla smutná správa. Navždy nás opustil významný etológ, zoopsychológ, zoológ, milovník vysokohorskej fauny a Tatier Doc. RNDr. Martin Novacký, CSc. Posledné riadky mu venovala zoologička Barbara Chovancová, ktorá zmapovala nielen jeho pracovné úspechy, ale zaspomínala si aj na spoločné chvíle v teréne.