Medzinárodný deň záchrany žiab: Skokan hnedý pod ochranou Správy TANAP-u

V Roháčskej doline, na okraji Západných Tatier, sa ukrýva malé, no mimoriadne významné jazierko – Pleso pod Zverovkou, miestnymi nazývané aj pleso Maras. Leží vo výške 973 m n. m., čo z neho robí najnižšie položené pleso v celých Tatrách. Nie je veľké – len 82 metrov dlhé a 52 metrov široké, no jeho význam pre prírodu je obrovský.

Každú jar sa hladina plesa premení na centrum života. Tisíce skokanov hnedých (Rana temporaria) – jedného z našich najbežnejších druhov žiab – sa tu stretávajú, aby zabezpečili pokračovanie svojho rodu. Práve toto miesto sa vďaka priaznivým klimatickým podmienkam a teplejšej vode, ktorá nezamŕza už v skorých jarných mesiacoch, stalo najväčším liahniskom žiab v oravskej časti Tatranského národného parku.

Migračná trasa skokanov však nie je bez rizika. Na ceste k plesám musia prekonať aj frekventované cesty, kde ich ročne hynú stovky pod kolesami áut.

Správa TANAP-u realizuje každoročné ochranné opatrenia – stavbu zábran a manuálny prenos žiab cez cestu – aby zabezpečila ich bezpečný prechod k vode.

Skokan hnedý síce neupúta pozornosť tak ako medvede či kamzíky, no zohráva kľúčovú úlohu v horskom ekosystéme. Jeho prítomnosť je indikátorom zdravého životného prostredia, a preto jeho ochrana nie je len o prežití jedného druhu, ale o rovnováhe celého prírodného systému.