Na rad prišiel aj pohánkovec

Po likvidácii druhu boľševník obrovský (Heracleum mantegazzianum) sme sa tentokrát zamerali na pohánkovec japonský (Fallopia japonica). Pri jeho odstraňovaní nám opäť pomohli dobrovoľníci.
 
Do Európy bola táto rastlina dovezená ako medonosná a okrasná, no začala sa invazívne šíriť na opustených, nevyužívaných miestach s narušenou vegetáciou, v okolí vodných tokov, ciest a železníc. Často vytvára rozsiahle husté porasty, pod ktorými už nedokážu existovať žiadne iné druhy rastlín. Šíri sa predovšetkým vegetatívne – podzemkami, ktoré v niekoľkých vrstvách pod sebou prerastajú pôdu, rozkonárujú sa a vyrastajú z nich nové byle. Je to statná rastlina vysoká aj cez dva metre, a preto jej odstraňovanie miestami pripomínalo presekávanie sa džungľou.
 
Likvidácia sa dotkla trinástich lokalít v oblasti Vysokých Tatier od Hrebienka cez Dolný Smokovec, Horný Smokovec, Nový Smokovec, Tatranskú Lesnú, Tatranskú Lomnicu až po Tatranské Matliare. Aj vďaka dobrovoľníkom sme na území Tatranského národného parku odstránili 3,4 tony inváznej rastliny, biomasa skončila v kompostárni.