V blízkosti záhrad v Novej Lesnej spozorovali miestni ešte koncom uplynulého roka mŕtvu šelmu. Následná obhliadka potvrdila, že jedinec s najväčšou pravdepodobnosťou skonal na následky dohryzenia inými vlkmi.

Obyvatelia zavolali políciu a tí zalarmovali pracovníka Správy TANAP-u, ktorý mal v ten deň službu pri obhliadaní uhynutých zvierat. „Keď sme prišli na miesto, polícii som potvrdil, že išlo naozaj o vlka. Ležal tam už dlhšie, no domáci ho dovtedy nezbadali, pretože bol zasnežený. Medzi sviatkami sa však oteplilo, sneh sa začal topiť a vlk sa ukázal. Urobil som malú obhliadku a skonštatoval, že jedinec utŕžil také masívne uhryznutia, ktoré by mohli byť príčinou smrti. Nenašli sme žiadne iné zranenia, ani strelné,“ hovorí lesník Správy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici Peter Liška. V okolí boli zjavné staršie znaky krvi, podľa Lišku museli vlky zápasiť blízko miesta, kde našli šelmu.

Mŕtveho vlka previezli na ochranný obvod Smokovce a potom na Výskumnú stanicu Správy TANAP-u do Tatranskej Lomnice, kde prišla na rad vonkajšia i vnútorná obhliadka a odoberanie vzoriek na ďalší výskum. Zhruba troj- až štvorročný samec bol dohryzený najmä v oblasti slabín, také silné poranenia by nedokázala spôsobiť svorka zdivočených pytliačiacich psov. „V oblasti krku mal svalovinu odtrhnutú až na kosť, tržné rany sa nachádzali na celom krku, hlave, predných i zadných nohách. Nezistil som žiadne strelné poranenia,“ potvrdzuje preparátor Výskumnej stanice Správy TANAP-u Milan Kornajčík.

S najväčšou pravdepodobnosťou sa zviera stalo obeťou iných vlkov. Keďže išlo o pomerne veľkého samca s váhou 49 kilogramov a výškou 82 centimetrov v kohútiku, je možné, že neúspešne ašpiroval na vodcu svorky. Vylúčiť sa nedá ani to, že bol samotárom, ktorý sa prišiel nakŕmiť korisťou a domovská svorka sa s ním takto vysporiadala.

Tento jedinec poslúži pre výskumné účely Múzea TANAP-u.