Pod Muráňom našli uhynutú medvedicu

Počas víkendovej služby v oblasti Javorovej doliny objavil jeden zo strážcov bezvládne telo medvedice. Samica zahynula zrejme po páde lavínovým žľabom.

Pozornosť strážcu najprv upútal prenikavý zápach, ktorý sa šíril vyschnutým korytom lavínového žľabu pod Muráňom. „Naše domnienky o tom, že by sa neďaleko mohol nachádzať kadáver, potvrdil krúžiaci krkavec i obhliadka terénu,“ hovorí Róbert Javorský, vedúci oddelenia strážnej služby Správy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici.

Medvedica ležala v nadmorskej výške približne 1 600 metrov, zhruba dvesto metrov nad miestom nálezu sa nachádzali kusy srsti, ktoré podľa neho mohli nasvedčovať tomu, že na starom lesníckom chodníku došlo k vzájomnému stretu dvoch medveďov. „Keďže práve v tomto období vrcholí medvedia ruja, dá sa predpokladať, že medvedica prišla o život počas toho, ako sa pokúšala uniknúť pred samcom, ktorý sa s ňou chcel páriť,“ domnieva sa Javorský.

Jej vek odhadol na približne päť rokov, s istotou to však určia až kraniometrické merania. Hlava medvedice skončila v laboratóriu Výskumnej stanice a Múzea TANAP-u v Tatranskej Lomnici, kde už zoologička odobrala vzorky na prípadné DNA analýzy. Lebka ostane súčasťou depozitára.