Pod Tatrami opäť vyhniezdil orliak morský

Pod Tatrami opäť vyhniezdil orliak morský

Jediná známa hniezdna lokalita orliaka morského (Haliaeetus albicilla) na Liptove poskytla už po druhýkrát podmienky pre úspešné vyvedenie potomstva tohto najväčšieho dravca na Slovensku. Pri kontrole hniezda na ňom na zoológovia Správy TANAP-u  našli veľké vyperené mláďa v dobrej kondícii.

Celý čas ich zo vzduchu pozorovali rodičia mladého orliaka a dohliadali, či je potomok v poriadku.  Po krátkej návšteve ochranárov jeden z rodičovského páru odprevádzal až k autu, ako by sa chcel uistiť, že nadobro odišli a mohol sa bezpečne vrátiť na hniezdo.

Orliaky sú vernými partnermi, zväzky uzatvárajú na celý život. Lásku a súdržnosť si vyznávajú v dobe toku, ale aj počas hniezdenia. Takzvané svadobné lety vyzerajú aj tak, že jeden z partnerov vyletí oproti druhému a zvítajú sa spoločným zachytením nôh. Často pritom samec odovzdáva partnerke aj svoj mäsitý úlovok. Je to zodpovedný partner a otec, ktorý prináša do hniezda potravu a tiež zahrieva vajíčka.

Vodná nádrž Liptovská Mara a vyrovnávacia nádrž Bešeňová poskytujú dostatočné potravné možnosti pre tento pár orliakov. „Koráby“ oblohy sa živia najmä rybami, vodným vtáctvom a v zime nepohrdnú ani uhynutými živočíchmi či poranenými rybami z hladiny vodných nádrží. Bezpochyby tak v prírode plnia sanitárnu funkciu.