Pozor na impozantný, no nebezpečný boľševník obrovský! 

Pozor na impozantný, no nebezpečný boľševník obrovský! 

Napriek našej dlhoročnej snahe úplne zlikvidovať invázny druh boľševník obrovský (Heracleum mantegazzianum) v kompetenčnom území Správy TANAP-u, sa s ním môžete ešte stále sporadicky stretnúť.

Najviac lokalít výskytu má v oblasti Vysokých Tatier, no evidujeme ho aj na Liptove, napríklad v okolí Liptovskej Mary. Aj tento rok pokračujeme v jeho systematickej eliminácii a dôsledne  osekávame a zbierame všetky kvety, aby sme tak zamedzili dozretiu semien a ich následnému vysemeneniu. Zlikvidovaných bolo už niekoľko jedincov tohto zdraviu škodlivého invázneho druhu, ktorý spôsobuje vážne poškodenia kože podobné popáleninám. Práve v tomto období púta boľševník obrovský svojim gigantickým vzrastom od dvoch do štyroch metrov, ako aj obrovskými, ostro vykrajovanými listami a mohutnými bielymi súkvetiami, ktoré kvitnú až do augusta a dosahujú priemer viac ako pol metra.

V minulosti ho pestovali v záhradách a parkoch ako okrasnú bylinu. Odtiaľ sa dostal do voľnej prírody, kde sa začal expanzívne šíriť. Najčastejšie sa vyskytuje na skládkach odpadu, v intraviláne mesta, v okolí lesných porastov, prevažne však v okolí vodných tokov, ktoré výraznou mierou prispievajú k jeho šíreniu. Na jednej materskej rastline dokáže dozrieť niekoľko desiatok tisíc semien, ktoré si udržujú klíčivosť niekoľko rokov.

POZOR: Zo zdravotného hľadiska sa považuje za najnebezpečnejšiu rastlinu našej flóry. Pri kontakte s pokožkou spôsobujú jeho šťavy kožné popáleniny až pľuzgiere. Ich účinok sa znásobuje pri vystavení kože slnečnému žiareniu. Ak na neho natrafíte počas vychádzky do prírody, rozhodne by ste sa ho nemali dotýkať a olamovať ho. Predídete tak vážnym zdravotným problémom.