Pri Zelenom plese bez obchádzky

Na červeno a žlto značenom turistickom chodníku v bezprostrednej blízkosti vyhľadávanej chaty sa prejdete po novom pozinkovanom železnom moste. Víkend v Doline Zeleného plesa už bude bez obmedzení návštevníkov.

Tento týždeň sa podarilo osadiť moderné premostenie aj s drevenými zábranami, ktoré pre návštevníkov TANAP-u prináša bezproblémový prechod na úseku žltej i červenej značky vedľa Chaty pri Zelenom plese. Prakticky to znamená, že turista, ktorý prichádza z Veľkej Svišťovky a plánuje pokračovať na chatu, ušetrí oproti obmedzeniu pre most v rekonštrukcii zhruba desať minút pešej chôdze.

Pôvodný drevený most už nespĺňal bezpečnostné štandardy, pracovníci Správy TANAP-u ho preto vlani na jeseň odstránili a vyznačili v teréne obchádzku, ktorá turistov presmerovala na tzv. zimnú cestu. Tento týždeň sa po všetkých prípravných prácach a súhlase počasia podarilo kompletne osadiť 16 metrov dlhý a 1,2 metra široký pozinkovaný železný most s typizovaným roštom. Tabule signalizujúce obmedzenia v doline sú tak v tejto chvíli minulosťou.

Správa TANAP-u stavila tentoraz na trvácnosť materiálu. „Drevený mostík v náročných podmienkach vydrží maximálne päť až šesť rokov, navyše, je to ďaleko, všetok materiál treba vyvážať. Náklady na drevený most by sa v súčasnosti vyšplhali takmer na dvetisíc eur. Za železný variant sme zaplatili desaťtisíc eur vrátane prípravných prác ako betónovanie pätiek či vývoz mosta. Tento by mal slúžiť ďalších dvadsať až tridsať rokov, možno štyridsať,“ vysvetľuje Pavol Spiztkopf, vedúci ochranného obvodu Tatranské Matliare. Výmenu v pravidelných päťročniciach si budú žiadať len drevené zábrany na moste.

Správa Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici nový most financovala z Nadácie ČSOB a z vlastných zdrojov.