Príchod jari zvestujú poniklece

Príroda sa tento rok prebúdza veľmi zavčasu. A to aj pod Tatrami. Vo vysokohorskom prostredí sa síce ešte nachádza sneh a pôda je premrznutá, no v podhorí sa už objavili prvé kvietky, ktoré sa nechali zmiasť teplým februárovým počasím a vykvitli o niekoľko mesiacov skôr, ako je to bežné.
 
"Pri Svite, kde tiež siaha kompetenčné územie Správy TANAP-u, sme v týchto dňoch spozorovali hneď niekoľko poniklecov slovenských, ktoré tu pravidelne monitorujeme až o mesiac, dva neskôr. Nájsť kvet tejto rastlinky, ktorá pod Tatrami zvestuje príchod jari, sa nám vo februári doposiaľ nepodarilo," konštatuje botanička Správy TANAP-u Katarína Žlkovanová.
 
Ako vidieť aj na aktuálnych záberoch strážcu Petra Vravníka, poniklece pokrývajú husté chĺpky, ktoré ich trocha chránia pred mrazmi. Kvietky sa otvárajú iba počas dňa - aj to iba v čase, keď je vonku teplejšie slnečné počasie, na noc sa zatvárajú. Momentálny počet jedincov ani zďaleka nedosahuje stav, aký poznajú odborníci v bežnom termíne ich kvitnutia v tejto lokalite, teda koncom marca až začiatkom apríla, no pohľad na ne istotne poteší nielen oko botanika.