Skialpinistom sa končí sezóna

Pohyb vo vyhradených skialpinistických areáloch bude od nedele zakázaný. Ľudskú „výluku“ vo vysokohorskom priestore potrebujú najmä endemické živočíchy Tatier.

Jar totiž v tatranskom preklade znamená obdobie, keď sa v dolinách začínajú vyhrabávať svište, potomstvo vyvádzajú i kamzice, kurovité vtáky tokajú a ďalšie vzácne druhy hniezdia. „Chcel by som poprosiť všetkých návštevníkov, aby rešpektovali, že človek je v národnom parku len na návšteve. Hoci je väčšinu roka vo vysokohorskom priestore vítaný, teraz je tu priestor na pokojné obdobie pre všetky živočíchy a vôbec celé vzácne územie,“ apeluje riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko.

Obmedzenie sa týka len tzv. vyhradených miest na vykonávanie skialpinizmu, ktoré špecifikuje  Zoznam vyhradených miest v Tatranskom národnom parku (nájdete ho na našom webe v sekcii Pre návštevníkov  >>> Pravidlá pre návštevníkov). Podľa neho možno skialpinizmus v týchto koridoroch vykonávať od 15. decembra do 15. apríla za priaznivých snehových podmienok. Skialpinistickú túru môžu športovci začať najskôr hodinu po východe slnka a musia ju ukončiť najneskôr hodinu pred jeho západom.

Strážcovia Správy TANAP-u plánujú po 15. apríli v teréne zvýšiť ostražitosť. Previnilcov sa budú snažiť riešiť dohovorom. Tým, ktorí sa napriek dobrému slovu nebudú chcieť rozlúčiť so skialpinistickou sezónou, hrozí pokuta do výšky 300 eur.