Skokany hnedé po prezimovaní smerujú k liahniskám, kde sa rozmnožujú. Jemné zmysly im prezrádzajú cestu k rôznym vodným plochám. Niekedy, žiaľ, aj k nebezpečným termálnym bazénom.

Prosba o radu i pomoc prišla z vodného parku v Oraviciach, ktorý leží v blízkosti Tatranského národného parku. Ani zahustené pletivo nadobro nezamedzilo skokanom, aby sa dostali do areálu, kde im v horúcej vode vonkajších bazénov hrozila istá smrť. Do akvaparku šiel preto situáciu zhodnotiť strážca Správy TANAP-u. „Skokany už objavili nedokonalosti v oplotení a niekoľko desiatok ich smerovalo k termálnym bazénom. Priviezol som so sebou aj potrebné vybavenie, spoločne so zamestnancami akvaparku sme nainštalovali na pletivo fóliu, ktorá sa používa ako zábrana pri frekventovaných cestách. Žaby vďaka nej počas tiahnutia nekončia pod kolesami áut,“ vysvetlil strážca Správy TANAP-u Ján Hoľma. Plavčíci medzitým odchytávali a prenášali za plot asi sto skokanov hnedých, ktorým sa úspešne podarilo dostať do areálu.

Fólia na zhruba tristometrovovom úseku zabezpečí, aby žaby nedokázali po pletive vyliezť ako po rebríku a krátke budú aj na jeho podliezanie. Od zábran tak môžu pokračovať v ceste za prirodzenými a bezpečnými lokalitami. Fólia ostane na plote akvaparku až do konca tiahnutia a rozmnožovania žiab.

Snímky: Ján Hoľma