TANAP sa zapojí do noci výskumníkov

Obľúbený festival vedy, ktorého cieľom je interaktívnym spôsobom šíriť vedecké poznatky a objavy, si „tanapáci“ nenechajú ujsť ani tento rok. V rámci Európskej noci výskumníkov sa dokonca tentokrát predstavia hneď na dvoch miestach.

Prvým z nich bude už tradične popradské obchodné centrum MAX, kde už tento piatok obsadia jeden zo sedemnástich stánkov v jeho foyeri. S návštevníkmi sa podelia o výsledky výskumu biodiverzity a ekosystémov v Tatranskom národnom parku. „Prostredníctvom video slučky záujemcom bližšie predstavíme tatranskú faunu, diskutovať budeme i na aktuálnu tému spolužitia človeka a medveďa, priblížime im závery parazitologického výskumu či výsledky monitoringu pĺšika lieskového, ktorý je druhom národného i európskeho významu, a dozvedia sa viac aj o drevinách rastúcich na území najstaršieho národného parku na Slovensku,“ zhrnul v skratke okruhy tém, ktoré tento rok čakajú na účastníkov podujatia, vedúci Výskumnej stanice a Múzea TANAP-u v Tatranskej Lomnici Maroš Peiger.

Druhým miestom, kde budú môcť nadšenci vedy, technológií a inovácií stretnúť výskumníkov z Tatranského národného parku, je Banská Bystrica. Práve v meste pod Urpínom sa v piatkový podvečer chystá panelová diskusia na tému Slovensko na ceste k zmene: otepľovanie, klíma a budúcnosť našich ľadovcov, jedným z jej účastníkov by mal byť aj Peter Fleischer, odborník na vplyv klimatických zmien a prírodných disturbancií na horské smrekové lesy.

Viac informácií a presný program 17. ročníka Európskej noci výskumníkov nájdete na www.nocvyskumnikov.sk. Vstup na podujatie je voľný.