V Dolnom Smokovci odchytili jeleňa

Zhruba štvorročný jedinec, ktorý stratil prirodzenú plachosť, už oddychuje v zvernici Správy TANAP-u. Ochranári žiadajú obyvateľov i návštevníkov Tatier, aby zver neprikrmovali.

Domáci obyvatelia i mesto Vysoké Tatry upozorňovali na pohyb synantropného jedinca, Správa TANAP-u preto situáciu monitorovala a včera sa jej pracovníkom v časti Pod lesom podarilo jeleňa v spolupráci s veterinárom uspať a následne prebudiť vo zvernici v inej časti Tatier.

Pasúca sa zver v blízkosti obydlí pôsobí na mnohých sympaticky a popudzuje niektorých domácich obyvateľov i návštevníkov k tomu, aby jeleňom a jeleniciam ponúkli mrkvu či inú potravu. „Prikrmovači“ však prispievajú k tomu, že zvieratá sú stále menej a menej schopné samostatného života vo voľnej prírode. Tieto jedince končia v lepšom prípade v zvernici, v horšom prípade prichádzajú o život. Ak sa zver v intraviláne začne správať agresívne, pracovníci Správy TANAP-u musia zasiahnuť radikálne.

Správa TANAP-u preto vyzýva obyvateľov a návštevníkov, aby neprikrmovali zver v intravilánoch osád a, samozrejme, ani v ich extravilánoch. Rovnako by mali pre vlastné bezpečie pamätať na to, že sa k týmto zvieratám treba správať ako k divej zveri. Tá môže na fotografovanie zblízka či hladkanie zareagovať aj útokom.