Veľký deň pre ochranu prírody a všetky národné parky na Slovensku

Veľký deň pre ochranu prírody a všetky národné parky na Slovensku

Aj tieto slová zazneli DNES v Múzeu TANAP-u v Tatranskej Lomnici. Práve v jeho priestoroch sa stretli predstavitelia envirorezortu, Štátnej ochrany prírody SR a novej Správy Tatranského národného parku, ktorá od 1. apríla 2022 pod jednou strechou opäť zastrešuje lesníkov a ochranárov.

Najstarší národný park na Slovensku sa tak po takmer troch desaťročiach vracia k integrovanému modelu správy tohto vzácneho územia. Práve dnes totiž vstúpila do platnosti novela zákona o ochrane prírody, ktorá odštartovala reformu všetkých deviatich slovenských národných parkov.

„Dnes je deň, keď pre mnohých mojich kolegov a aj mňa sa sen stáva skutočnosťou. Čaká nás, samozrejme, veľmi veľa práce, aby sme naozaj naplnili krédo, že príroda je v dobrých rukách,“ vyhlásil Pavol Majko, riaditeľ novovzniknutej Správy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici. Fúzia jej predchodkyne so Štátnymi lesmi TANAP-u, ktorú priniesla ostatná novela zákona o ochrane prírody, by mala dať nielen bodku za spormi medzi lesníkmi a ochranármi, ale predovšetkým zaručiť, že hlavné slovo v národných parkoch bude mať príroda.