Po roku budú v Tatranskom národnom parku opäť rátať turistov. Pravidelné spočítanie návštevníkov dá odpoveď nielen na otázku, koľko ľudí prejde vysokohorským prostredím za jediný deň, ale taktiež ukáže, koľko cyklistov mieri do vybraných lokalít. Počítať sa budú aj psy.

Zamestnanci Správy TANAP-u vyrazia do terénu už tento štvrtok, od 5.00 do 19.00 hodiny budú monitorovať návštevnosť na takmer štyridsiatich miestach vo viac ako päťdesiatich smeroch, predovšetkým pri vstupoch do dolín, no tiež na vrcholoch Kriváňa a Rysov. Do sčítacích hárkov už tradične zapíšu nielen počty turistov, ale vo vybraných lokalitách i cyklistov. Okrem ľudí zrátajú aj psy. „Každý rok sa snažíme spočítanie návštevníkov naplánovať na zhruba rovnaké obdobie, aby sme mohli získané údaje navzájom porovnávať. Pred troma rokmi sme popri turistoch skúsili zrátať aj psy, aby sme vedeli, koľko sa ich skutočne pohybuje v tomto vzácnom území. Priznám, že výsledok nás prekvapil, až toľko sme ich nečakali. Málokto si uvedomuje, aká je to enormná záťaž pre vysokohorské prostredie,“ hovorí Peter Spitzkopf zo Správy TANAP-u.

O rok neskôr už v Tatranskom národnom parku zapisovali do sčítacích hárkov aj cyklistov. Dôvod, prečo sa ich rozhodli zahrnúť do štatistík, bol prostý. Už na prvý pohľad bol evidentný zvýšený pohyb e-bikov, vďaka ktorým sa cyklisti dokázali dostať aj do vyššie položených miest, kde by sa za iných okolností možno ani nevybrali.

Návštevnosť vysokohorského prostredia sa v najstaršom a najväčšom slovenskom národnom parku eviduje od roku 1972. Vďaka získaným údajom bude mať Správa TANAP-u ako správca územia prehľad nielen o tom, aká je zaťaženosť jednotlivých lokalít, ale dáta jej poslúžia napríklad aj pri plánovaní prostriedkov na údržbu turistickej a informačnej siete. Najviac turistov v polstoročnej histórii spočítania prešlo za jediný deň vysokohorským prostredím v roku 2020. V sčítacích hárkoch vtedy pribudlo 30 232 čiarok. Dovtedy si rekord držal rok 1980, keď v Tatrách narátali 26 520 turistov. Naopak, najmenej ich bolo v roku 2012. V deň spočítania ich zaevidovali „iba“ 7 660.

Len pre porovnanie, vlani do štatistík pribudlo 22 437 návštevníkov. Najviac ich lákalo Popradské pleso, už tradične však boli v kurze aj Hrebienok a Skalnaté pleso. Spomedzi sledovaných vrcholov si prvenstvo už tradične udržali Rysy, na ktoré z oboch strán Tatier vystúpilo 919 turistov, na Kriváni ich v deň spočítania stálo 434 návštevníkov. V oravskej časti Západných Tatier turisti mierili najmä do Roháčskej doliny a na Liptove vyhľadávali predovšetkým Žiarsku dolinu. Cyklisti podľa očakávaní smerovali najviac do oblasti Podbanského. Z celkového počtu návštevníkov ich bolo 1 056, z toho 444 na e-bikoch. Psičkári si vyberali najmä oblasť Popradského a Štrbského Plesa, v deň spočítania sa po národnom parku pohybovalo dokopy 298 psov.