Do voliéry Správy TANAP-u v Liptovskom Mikuláši pribudli dva na toto ročné obdobie nezvyčajné živočíchy – bociany biele (Ciconia ciconia). Keď naberú pod dohľadom tatranských zoológov sily, prevezú ich na juh Slovenska, aby tam prečkali zimu.
Zoológovia ostali verní tradícii a pomenovali bociany Kornel a Barbora – podľa mien, ktorým v kalendári patrili dni, keď ich odchytili. Vysileného Kornela našli koncom novembra v obci Uhorská Ves a Barboru začiatkom decembra na skládke odpadu pri Liptovskom Hrádku. Príchod mrazov a sneženie zapríčinili, že oba vtáky boli podchladené a vyhladované. Podľa nezameniteľného čísla na ornitologickom krúžku zoológovia vedia, že jedného z bocianov okrúžkovali v Poľsku. „Ornitologický krúžok je ako vtáčí pas, z ktorého môžeme vyčítať mnoho cenných informácií – kde a kedy sa jedinec narodil, alebo kto ho v ktorom meste krúžkoval,“ vysvetľuje Erika Feriancová, zoologička Správy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici.
Sťahovavé vtáky v posledných rokoch menia svoje správanie. „Ako keby spohodlneli. Dôvodom môže byť nielen teplejšie počasie súvisiace s globálnym otepľovaním, ale aj ľahko dostupná potrava, napríklad práve na skládkach komunálneho odpadu. Nejde pritom len o zvyšky jedál, ale predovšetkým o hlodavce, dážďovky, larvy a iné živočíchy,“ doplňuje Feriancová. Bociany sa tak podľa jej slov pridávajú k iným druhom vtákov ako čajky, havrany, krkavce, ale aj k mnohým spevavcom. Kedykoľvek sa im naskytne ľahko dostupná potrava, ktorú nemusia loviť, nepohrdnú ňou.
Bociany sú momentálne v starostlivosti zoológov z pracoviska Správy TANAP-u v Liptovskom Mikuláši, ktorí ich pravidelne kŕmia. Keď pernatí oneskorenci naberú dostatok síl, čaká ich prevoz na juh Slovenska, aby tam prečkali zimu v teplejšom podnebí.
Spoločenská hodnota jedného bociana bieleho je 3 000 eur. Ide o druh európskeho významu a na jeho ochranu sa vyhlasujú chránené územia. Záchrana každého ohrozeného živočícha má pre túto planétu zmysel a je nevyčísliteľná.