Za hubami do botanickej záhrady

Expozícia tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici síce uplynulý víkend zatvorila svoje brány, nie však nadobro. Správa Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici totiž na jeseň prichádza s novinkou. Pre záujemcov si pripravila špeciálny program, v rámci ktorého môžu spoločne s mykológom spoznávať huby rastúce v areáli botanickej záhrady práve v tomto období.

„Myšlienka hľadania húb na takomto mieste sa môže zdať prinajmenšom netradičná. Vo všeobecnosti si na hubárske prechádzky ľudia vyberajú lúky či rôzne typy lesov, v ktorých rastie najväčšie množstvo húb, obzvlášť tých jedlých. Avšak aj Expozícia tatranskej prírody postupne odkrýva svoje mykologické tajomstvá. A nie je ich málo,“ konštatuje mykológ Maroš Peiger, ktorý je zároveň vedúcim Výskumnej stanice a Múzea TANAP-u v Tatranskej Lomnici.

Práve prelom septembra a októbra je z pohľadu húb v expozícii najpozoruhodnejší. „Aktuálne v nej rastie viacero druhov masliakov, plávok, číroviek a rýdzikov, no tvarovo a farebne najzaujímavejšou hubou je momentálne drobná lopatička žltkastá,“ konkretizuje mykológ. Práve on prišiel s myšlienkou pripraviť pre záujemcov program Za hubami Expozície tatranskej prírody, v rámci ktorého návštevníci botanickej záhrady odhalia množstvo zaujímavých informácií z ríše týchto fascinujúcich organizmov. „Popri ich poznávaní budeme venovať pozornosť aj stromom, s ktorými huby tvoria mykorízu, alebo rastú na ich dreve. Účastníci exkurzie sa tiež dozvedia, akú úlohu majú huby v prírode a prečo by bez nich nemohol fungovať život na našej planéte v takej podobe, v akej ho dnes poznáme,“ dodáva Peiger.

Mykologické mapovanie areálu botanickej záhrady prinieslo len za ostatný rok údaje o výskyte viac ako deväťdesiatich druhov húb, podľa mykológa sa však dá predpokladať, že ich celková druhová rozmanitosť môže výraznejšie presahovať hranicu sto druhov. No ani pri tomto množstve sa nedá zaručiť, že návštevníci uvidia konkrétne druhy, na ktoré sú zvedaví. „Tvorba plodníc jednotlivých druhov je závislá od počasia – dostatku zrážok a vhodnej teploty. Preto vopred nevieme predvídať, aké huby v akom množstve budú rásť v botanickej záhrade o pár dní či týždňov,“ vysvetľuje Peiger.

Exkurzia je určená pre deti i dospelých, výklad istotne zaujme nielen začiatočníkov, ale na svoje si prídu aj pokročilejší nadšenci pozoruhodného sveta húb. Záujemcovia o odborný výklad sa môžu hlásiť prostredníctvom e-mailu maros.peiger@tanap.sk. Objednať sa treba minimálne tri pracovné dni vopred. Odborník sa účastníkom prehliadky môže venovať od pondelka do piatku v čase od 8.00 do 14.00 hodiny. Komentované vstupy sú spoplatnené sumou 30 eur/hodina, pričom nezáleží na počte návštevníkov.

„Tento rok je pilotným pre spomínaný program a my veríme, že si postupne nájde svojich priaznivcov, ktorí budú môcť týmto spôsobom spoznať botanickú záhradu aj z iného uhla pohľadu,“ uzatvára mykológ.

Snímky: Maroš Peiger